Magazynowanie to jeden z podstawowych sposobów wykorzystywania zasobów materiałowych i towarowych. Rozciągłość procesów produkcyjnych i sprzedażowych przekłada się bowiem na bezwzględność gromadzenia pewnej ilości danego typu materiałów i towarów tak, aby znajdowały się pod ręką, aby w odpowiednim momencie zostać skierowanym do produkcji lub do sprzedaży.
Myliłby się jednak ktoś, kto by twierdził, że prowadzenie magazynu jest sprawą prostą.
Logistyka magazynowa jest bardzo skomplikowanym procesem, który pozwala na właściwe zarządzanie przestrzeni magazynowej i maksymalne jej wykorzystywanie, tak aby w całkowity dostępny sposób wykorzystać tkwiący w niej potencjał. To bardzo istotne, aby błędy w magazynowaniu nie zakłóciły całości procesu logistycznego realizowanego w danym przedsiębiorstwie.
Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych o stałym, zamkniętym cyklu produkcyjnym, gdzie drobna pomyłka może przełożyć się na dłuższe zakłócenie całości realizowanego procesu produkcyjnego. Aby nic nie zakłócało logistyki magazynowej niezbędne jest wyposażenie przynajmniej jednego pracownika w kompetencje nadzorcze związane z właściwym prowadzeniem gospodarki magazynowej.